…że niby kto…?

Posted: 09/10/2011 by misiekwolski in Mądrości
Tagi: , , , ,

Ano doktorant. Brzmi dumnie, kryje w sobie jakiś szczególny ładunek nie wiadomo czego. Chciałoby się napisać: doktorant. Albo nawet DOKTORANT. Doktorant to już prawie doktor, to adept nauki, posiadacz mistycznej i pożądanej przez wielu kiści owoców z drzewa poznania wiadomo czego, które po kawałeczku wkłada sobie do ust i żuje niespiesznie, siedząc w wirydarzu swojej alma mater albo w przepastnych księgozbiorach wrocławskich bibliotek. Doktorant to ten, który wie, który jest mądry, oczytany, nieprzeciętny i wykształcony, poraża obyciem, ogładą i erudycją, a o jego elokwencji śpiewają już pieśni.

A gówno prawda. Doktorant to człowiek, który czuł podczas swoich studiów – albo poczuł pod koniec – że jest w stanie dać z siebie więcej niż do tej pory, może coś jeszcze znaczyć i w jakiś sposób przyczynić się do rozwoju nauki, jaka by ona nie była. Doktorant nie żywi się książkami i nie mieszka na uczelni; w rzeczy samej żyje tym, co znajdzie, co dostanie i za co się zabierze. I o tym, czym żyje i co mu w duszy gra, chciałby komuś powiedzieć. Żeby przestali na niego patrzeć jak na istotę z kosmosu erudycji, z przedsionka nieba, spod spódnicy Ateny, z płócien Rembrandta. Wreszcie żeby zagłuszyć rechot Adasia Miauczyńskiego.  Doktorant to kontestator, człowiek z możliwościami i aspiracjami, które pozwoliłyby mu wejść w dorosłe życie, odrzucający je jednak w imię wyższych celów/własnej ambicji. Nie jest ani wyjątkowy, ani szczególny; w Polsce jest w tej chwili 30 tysięcy takich jak on. Nie jest jeszcze naukowcem, nie jest już studentem. Można rzec, że jest nikim. I jak każdy nikt, chce CZYMŚ być i chce COŚ powiedzieć. Nawet jeśli tym czymś będzie prozaiczne „Kurwa, ja pierdolę”.

Doktorant robi dużo, bo wierzy, że na dużo go stać. Dlatego założył się z samym sobą, że stać go na regularne prowadzenie bloga. To już jego piąty, poprzednie zaginęły w mrokach niepamięci. Jak mu się nie uda, nie bądźcie źli. Wszak jest tylko doktorantem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s