Gotyckie tęsknoty

Posted: 09/15/2011 by misiekwolski in Dźwięki
Tagi: , ,

I znów się zachwyciłem. Tym razem czymś znacznie mniej subtelnym niż Gotye, ale podobnie pięknym. Trochę mrocznym, trochę elektronicznym, trochę wampirycznym… pełnym dekadenckiego niepokoju i czyhającej dookoła grozy. I do tego jeszcze po niemiecku. Ile w tym mroku, o ja cię!

Myślę i mówię w tym momencie o gotyckim projekcie muzycznym znanym jako ASP. Wczoraj za pośrednictwem pewnego wiodącego portalu społecznościowego, który rzekomo ma 5 listopada wylecieć z hukiem, inna doktorantka zamieściła link do jednego z utworów tej zacnej grupy, co wywołało u mnie powtórną falę zachwytu zimnofalowym pięknem elektroniczno-gotyckiej myśli muzycznej. A był to fenomenalny Und Wir Tanzten z debiutanckiej płyty projektu, Hast Du mich vermisst?  Żeby nie dywagować akademicko dłużej niż to konieczne, a i nie być gołosłownym, w tym momencie przyda się stosowna przerwa rytmiczno-muzyczna.

 

Jeśli mnie mój marny niemiecki nie myli, tytuł płyty można przetłumaczyć jako Tęskniłeś/aś za mną? i w sumie to oddaje gotyckość i ponurość całego albumu. Już w intrze o wdzięcznym podtytule In meiner Vorstellung jest i straszno, i groźno, i mroźno i w ogóle jakoś tak drapieżnie… nie mogę nie skojarzyć tego z wampirem wstającym z trumny (skrzywienie zawodowe); no i w tytule pojawia się słowo „wyobrażenie” (drugie skrzywienie zawodowe). Potem jest już bardzo w stylu Castle Party, czyli elektroniczna, zimnofalowa ballada Schwarzer Schmetterling, która chyba nie tylko mnie kojarzy się z dokonaniami grupy Laibach. Dalej wciąż pozostajemy w darkwave’owych klimatach z popmatycznym Where Do The Gods Go?, by przejść do anglojęzycznego, spokojnego i jakby rozrywkowego Dancing. W ogóle taniec jest chyba zarówno leitmotivem, jak i inspiracją całej płyty, jest w niej coś somnambulicznego i hipnotycznego, co sprawia, że człowiek – chcąc nie chcąc – wkręca się w wrażliwość ASP. I tak wkręconych odbiorców zastaje piękne i przejmujące Küss mich, gdzie pod subtelnym biciem automatu perkusyjnego pobrzmiewają leniwe chorały w warstwie muzycznej. Całość kojarzy się ostatecznie z pomysłami Trenta Reznora czy też projektu Chiasm. To jednak dopiero początek prawdziwej mocy ASP, bowiem chwilę potem uderza nas mocna, niemal metalowa (ale tak po skandynawsku) aranżacja Sing Child, która w tempie i melodii może kojarzyć się z… szantami? Dalej jest bardziej melodyjnie, wokalista ASP – Alexander Spreng – odchodzi od manier darkwave’owych w stronę industrialu i żywych insturmentów. Ucieka bardziej w Deine Lakaien i Laibach, a może nawet trochę w Lacrimosę… co słychać w potężnym Teach Me War, okraszonym pięknymi smyczkami i chyba najlepszym na płycie Imbecile Anthem, prezentowanym wyżej, przejmującym Und Wir Tanzten czy wreszcie marszowym, wykorzystującym klawiszowe instrumentarium Blinded. Płytę – przynajmniej w jej zremasterowanej wersji – kończy remix Where Do The Gods Go? i jest to zakończenie ze wszech miar dobre.

Jak na gotyckie, elektroniczne brzmienia, projekt ASP zdecydowanie się wyróżnia, jest bardziej industrialny, melodyjny, przemyślany, a i warstwa tekstowa nie ustępuje w żaden sposób koncepcjom aranżacyjnym. Mnie się to, co wyprawia pan Spreng, zdecydowanie podoba. Inna sprawa, że kiedy pyta mnie tytułem płyty, czy za nim tęsknię, to chcąc nie chcąc muszę się wzdrygnąć.

Ale muzykę robi dobrą i jakby nie patrzeć – ambitną. Taką, że czasami warto się nad nią pochylić, z sentymentu czy też po prostu z ciekawości.  No i dzisiaj mieliśmy na tapecie tylko debiutancki album ASP, a grupa ma ich w dorobku jeszcze pięć (plus remasteringi i inne głupoty). Tym bardziej muszę to polecić, bo zaiste – jest piękne.

P.S. A Facebooka wcale nie wyłączą.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s