Kitchencore

Posted: 10/15/2011 by misiekwolski in Dźwięki
Tagi: , , ,

W blogach wszelkiego rodzaju fantastyczne jest to, że można je aktualizować wstecz albo z wyprzedzeniem. I ja – będąc cały dzień na konferencji – z tej opcji skwapliwie skorzystałem.

A dzisiaj będzie grubo. Chcę Wam bowiem powiedzieć o odkryciu sprzed paru lat, mało znanym i chyba nawet niszowym zespole Hurra Torpedo. Jest to norweska grupa grająca muzykę, która ze wszech miar ma prawo być określana mianem eksperymentalnej. Dlaczego? Bo do tego rodzaju twórczości najlepiej pasuje określenie „kitchencore”.

 I to jest dokładnie to, na co wygląda. Jest tam jakaś gitara, ale generalnie panowie z Hurra Torpedo grają na sprzęcie AGD. Czasem trafi się jakiś pogrzebacz, koło, opona, grabie, wentylator… generalnie wszystko, co wpadnie w ręce. Trochę przypominać to może ideę Stomp, ale Stomp robią wieloosobowe widowiska generalnie związane z większym „instrumentarium”, Hurra Torpedo jest natomiast bardziej kameralne, odjechane, może nawet nieco szalone. Słychać to doskonale na płycie Kollossus of Makedonia.

Kto kupuje takie płyty? Zasadniczo Norwegowie, popaprańcy i parę innych osób, którzy z różnych przyczyn nie mogą być zaliczeni ani do jednej, ani do drugiej grupy. Jest wśród nich mój były współpracownik z Uniradia, dzięki któremu mogłem poszerzyć swoją erudycję muzyczną o to zjawisko. I co my tu mamy? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na covery takich kawałków, jak Toxic Britney Spears, All The Things (S)He Said Tatu (u nas znane raczej pod tytułem Ya soshla s uma), i przede wszystkim Total Eclipse Of The Heart Bonnie Tyler. Największe szlagiery muzyki pop ostatnich dwóch dekad grane na pralkach i lodówkach! To nie może nie robić wrażenia. Być może coverami są też utwory Stars, Spencer i Body, ale jakoś nie mogłem dotrzeć do oryginałów. Tak czy inaczej, mamy do czynienia z całkiem zwariowanym i do tego konsekwentnym zamysłem, który zasługuje na coś więcej niż tylko miejsce na półce z kuriozami. Obok coverów na płycie znajdują się bowiem również oryginalne kompozycje (które wprawdzie mogą być coverami jakichś mało znanych, norweskich piosenek, których nikt poza fiordami nie słyszał), takie jak tytułowy i otwierający płytę Kollossus Of Makedonia, nieco folkowe (?) Danse Med Meg czy mogący z powodzeniem stanowić intro do jakiegoś westernu utwór Rex Rodney A Horse With No Name (A Square Dance). O utworach w rodzaju Øyne czy Gi Meg En Ting Å Si ciężko cokolwiek konstruktywnego napisać, bowiem poza połączeniem zgrabnych gitar z industrialem piekarnikowo-mikrofalówkowym ciężko znaleźć tam coś więcej; sam fakt gry na sprzęcie AGD robi jednak tak niesamowite wrażenie, że pewna monochromatyczność tych produkcji wcale nie przeszkadza w odbiorze. Wręcz przeciwnie, Gi Meg En Ting Å Si jest bardzo urocze i kompozycyjnie chyba najlepsze na płycie; aż żałuję, że nie ma go na YouTube, żeby go Wam zaprezentować. Płytę zamykają dwa – a właściwie trzy – utwory: trochę laibachowy Håndfast, brudny i zimny Kald oraz bonus, w którym wokale panów z Hurra Torpedo skaczą o dwie oktawy w górę i człowiek już naprawdę nie wie, jak się nazywa. Zaiste, wokale Norwegów nie są imponujące, a ich brzmienie – zarówno po norwesku, jak i angielsku – delikatnie mówiąc – nie zachwyca. Ale też nie dla wokalu słucha się tego zespołu; chodzi wszak jeno o lodówki i pralki.

Jest subtelniej i czasem ciekawiej niż w przypadku Stomp, nie ma fajerwerków, ale jest pozytywne zakręcenie. Trochę jak z polskim zespołem Łąki Łan, który jednak buduje swoją rzeczywistość sceniczno-muzyczną w oparciu o odmienną fazę. Tutaj mamy AGD i przyznam, że trudno mi nie być pod wrażeniem takich aranżacji. A usłyszeć Britney Spears czy Bonnie Tyler w kuchenkowo-pralkowych wersjach… bezcenne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s