Nasi lokalni bohaterowie

Posted: 11/06/2011 by magoo8787 in Dźwięki

Pochodzenie z niewielkiej wioski na Opolszczyźnie, z której mało kto wychodzi w „Wielki Świat” powoduje, że człowiek początkowo utożsamia się z okolicznymi miastami. Stąd też jako dziecko uważałem, że wszyscy w Opolu to moi bracia, a każdy Opolanin w telewizji lub radiu to powód do radości. Życie szybko uświadomiło mnie, że stosunek Opola do jakichśtam Skoroszyc jest taki sam jak mój stosunek do ludzi mijanych na ulicy – po prostu są i tyle. Z wiekiem więc człowiek ogranicza swój patriotyzm lokalny do mniejszych jednostek, np. Nysy i Grodkowa. W Stali Nysa grał Roman Wójcicki, późniejszy kadrowicz i medalista MŚ w Piłce Nożnej w 1982 r., w Nysie grali czołowi siatkarze w kraju, a do naszego liceum chodził Bartosz Kurek, dzisiejsza gwiazda kadry. W Grodkowie zaś… w Grodkowie wychował się dr Bednarek z Instytutu Filologii Polskiej, z Grodkowa był także zapomniany już zespół Contra. I o nich właśnie warto powiedzieć kilka słów.

Nie ma co ich obecnie szukać w wyszukiwarkach internetowych, gdyż wskazują one zespoły weselne o tej samej nazwie. Ta „prawdziwa” Contra powstała w 1995 r., na początku XXI wieku udało im się nagrać płytę Zmienne nastroje rytmów nowoczesnych, a w 2002 r. wygrali festiwal w Węgorzewie. Wówczas pojawili się w którymś programie telewizyjnym, udzielając wywiadu Robertowi Leszczyńskiemu, a cała okolica zdobywała ich płytę, aby wykazać się lokalnym patriotyzmem. A brzmieli oni mniej więcej tak:

Muzyków było łącznie ośmiu, mieszali rap z rockiem, przez co mieli problem ze znalezieniem fanów. W jednym z wywiadów mówili, że dla jednych to za dużo rapu, a dla drugich za ostro. Ciekawego wywiadu udzielili dla portalu hardzone.pl:

http://www.hardzone.pl/articles.php?article_id=109

Przy okazji udało im się stworzyć również jeden teledysk, do piosenki Łatata

Kapela niedługo potem przestała istnieć. Nie stali się legendami, większej sławy nie zdobyli, o płycie zaś niewielu dziś pamięta. Zapewne młodzi ludzie z okolic Grodkowa też za wiele o nich nie wiedzą, ale wspomnienie zawsze zostaje. Z nutką nostalgii polecam zapoznać się ze Zmiennymi nastrojami rytmów nowoczesnych.

Magoo

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s