Bo niektóre zespoły mają fajne nazwy

Posted: 11/07/2011 by misiekwolski in Dźwięki
Tagi: , , ,

…i przez to zwracają uwagę. Tak było w moim przypadku z kapelą o wdzięcznej nazwie Trupa Trupa, która gra… bo ja wiem co? Garażowo-psychodeliczny rock z elementami punkowego podgrywania w stylu lat 80.? Coś  takiego mniej więcej. Trochę w tym też dziwnych brytyjskich dźwięków, idiofonów i tym podobnych, ale w sumie nie powinno to nikogo dziwić. Jak ktoś się wychował na punkowym myśleniu o muzyce (a ja poniekąd się wychowałem), to mu to nie przeszkadza. Tym bardziej, że zdarzają się w twórczości tego zespołu i ładne solówki, i ciekawe pomysły aranżacyjne… słowem, warto poznać. A poznawanie wypadałoby zacząć od długogrającego debiutu, czyli płyty LP. Wprawdzie każdy jeden recenzent traktuje ją jako przedłużenie rok wcześniej wydanej ep-ki, ale ja będę alternatywny. Bo tak. I na przekór wszystkim wrzucę okładkę:

Niby nic tutaj nie zapowiada emocji, jakie dostaniemy na krążku, a renesansowa kolorystyka i michałoaniołowe konotacje zmieszane z dość frywolnie potraktowaną typografią tak naprawdę bardziej konfudują, niż cokolwiek wyjaśniają. No i dobrze, mamy intrygę. Pogłębia się ona, gdy dociera do nas, że na płycie jest dziewięć utworów o łącznym czasie trwania nieprzekraczającym 30 minut. Bardzo to typowe dla punka. No i wokalista, Grzegorz Kwiatkowski, wszystkie utwory śpiewa po angielsku. To w sumie też typowe. No i uzbrojeni w oczekiwania tej natury zaczynamy słuchać. I tu czeka nas pierwsze zaskoczenie, bo Trupa Trupa na LP bardzo luźno sobie z domniemanym punkiem poczyna.

Tzn. jest czasem trochę punkowo, ale w stylu – no właśnie – klasycznym dla polskiego punk-rocka rodem z lat 80.  Na otwierającym krążek Revolution można nawet doszukać się jakichś tam inspiracji zimną falą, Good Days Are Gone to z kolei aranżacja bardzo noise’owa z wrednymi, punkowymi riffami, a Marmalade Sky łączy typową dla gatunku perkusję z rytmami mocno kojarzącymi się z country. I trwa niecałe półtorej minuty. Obok punkowych zagrań mamy jednak sporo eksperymentów muzycznych czerpiących wprawdzie z tej tradycji, jednak znacznie odmiennych w swojej stylistyce. Kojarzący się – choć luźno – z dokonaniami Kombajnu Do Zbierania Kur Po Wioskach troszkę progresywujący Porn Actress, zbliżony do skandynawskich zespołów alternatywnych – a w moim odczuciu do Something Like Elvis – Walt Whitman, lekko psychodeliczny, choć bardzo ciekawy Don’t Go Away czy marszowy, nieco nawet mantryczny Take My Hand, mogący swobodnie konkurować z osiągnięciami polskiej sceny rockowej… a to nie wszystko, co Trupie Trupa udało się wydobyć. Prym na płycie wiodą idiofoniczny Did You, fantastycznie łączący punkowy konkret z niemal jazzowym poczuciem melodii, oraz prześliczny, pełen ciepła i wdzięku Nearness Of You, którego teraz sobie posłuchamy:

 

Jest bardzo dobrze. LP może i nie należy do najdłuższych płyt świata, ale prezentuje ciekawy zestaw zróżnicowanych utworów, które nie nudzą się, są sympatyczne i pozostawiają mały, ale pożądany niedosyt. Do tego proste, ciepłe, sympatyczne teksty i mamy bardzo udaną, lekką i przyjemną płytę do posłuchania, jako tło do czytania, sprzątania, pisania… zapotrzebowanie na takie produkcje jest ostatnimi czasy spore, przynajmniej u mnie. No i w zasadzie połowę albumu można pobrać z last.fm za darmo, więc nie ma co czekać. Zachęcam do odsłuchania.

P.S. Na Dzienniku nakręcaczy pojawiła się ostatnio recenzja nowego Coldplaya. Tak tylko mówię, bo ja takowej nie zamieszczę, choćbym sczezł. Ale może ktoś ma inne zdanie…

Reklamy
Komentarze
  1. […] płyty (rzekomo)długogrającej zespołu Trupa Trupa, o której opinię wyraziłem swego czasu w tym miejscu. Wtedy były ochy i achy, bo zespół uraczył nas punkowo-garażową-psychodelą w wersji […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s