Wszyscy na TOR-y!

Posted: 11/30/2011 by misiekwolski in Interaktywne
Tagi: , , ,

Pora napisać coś o becie Star Wars: The Old Republic, bo zaiste jestem nią podjarany. To swoją drogą znakomity wybieg marketingowy: dać grę MMO RPG do testowania wszystkim (ale to absolutnie WSZYSTKIM), wiedząc że jest dobra i że ludzie się napalą, po czym im ją zabrać i powiedzieć: „No to panie i panowie, do pogrania będzie od 20 grudnia 2011 za jedyne 200 zł + 60 zł miesięcznie za abonament”. No i co, nie kupilibyście? Pewnie nie, bo nie wiecie, co to za cudo. Ja już niestety wiem.

To może na podjarkę przerywnik audiowizualny:

 

Jak Wam mało, to macie jeszcze jeden:

 

Oba filmiki wyświetlają się jako intra gry; jeden jest wstępem ogólnym, drugi sygnalizuje początek dla graczy po stronie Republiki. I powiem szczerze, że wiernie oddają one klimat tego, co się w grze dzieje. Jasne, że sama rozgrywka jest mniej wysublimowana graficznie, ale ej, to MMO, nie może tu być nie wiadomo jakich wodotrysków. A dynamika i emocje są podobne; co z tego, że graficznie jest gorzej niż na powyższych filmikach, skoro klimat i miodność są podobne? Mnie się to podoba i ja to kupuję. A teraz do rzeczy.

Grałem przez 10 minut przemytnikiem i przez 13 godzin negocjatorem Jedi. Posługiwać się Mocą – zawsze fun, a negocjator robi to wprost epicko; już od pierwszych poziomów możemy miotać w przeciwników kamieniami, rzucać w nich sprzętami wyrwanymi z ziemi, odpychać, unosić w powietrze… oczywiście energia i zabójczość tych bajerów wzrasta wraz z rozwojem postaci, ale o to przecież chodzi. Jeśli chodzi o muzykę, klimat, zadania i dynamikę – wszystko jest bez zarzutu. Nie ma może epickiego rozpoczęcia rozgrywki jak w KotOR-ach, ale litości – ile można? Wejście w grę „po bożemu”, czyli zaczęcie od szkolenia Jedi, poszukiwania odpowiedzi na dręczące pytania, wykonywania sidequestów… to wszystko ładnie wprowadza w klimat. A fabuła nie zwalnia, tylko przyspiesza.

No i wstawki MMO, które nie są nachalne, a jarają. To prawda, można całą grę przebiec samemu, poznać główny wątek i  świetnie się przy tym bawić, ale naprawdę świetnie jest w misjach heroicznych albo – i tu wielkie brawa – podczas flashpointów. Bywało, że czekałem po 20 minut na dobrą drużynę, z którą mógłbym zmierzyć się z flashpointowymi zadaniami, a i to nie zawsze się udawało. Słowem wyjaśnienia: flashpoint to ultratrudna i wymagająca zaawansowanej kooperacji misja, którą swobodnie można ominąć, ale ego cierpi potem niemiłosierne katusze i po prostu trzeba wrócić, aby się z tą misją zmierzyć. Ja akurat grałem na francuskim serwerze, więc z dogadaniem się z ekipą było ciężko… ale jakoś dawaliśmy radę. Elementy MMO są więc subtelne, ale wciągające; niemal tak samo, jak wątek główny i to, co najważniejsze – rozwój postaci. Statsy naprawdę zmieniają rozgrywkę i warto w nie inwestować, co dynamizuje konieczność zdobywania kolejnych poziomów, a to implikuje też skupianie się na sidequestach i wchodzenie w sojusze z innymi klasami celem współrozwiązywania ich questów głównych… wszystkie elementy TOR-a już pojedynczo zachęcają do wzięcia udziału w grze, a zazębiając się z fabułą (której właściwie przez 13 godzin grania w ogóle nie liznąłem, a gra ma być 9 razy dłuższa od obu KotOR-ów…[sic!]) pewnie jeszcze bardziej się zdynamizują… rany ale jest dobrze.

To na ochłonięcie jeszcze jeden przerywnik filmowy:

 

Założę się, że to Was nie ostudziło, ale jeszcze bardziej napaliło na The Old Republic. Rozumiem to doskonale. Gdyby tylko nie te 200 zł + 60 miesięcznie…

Reklamy
Komentarze
  1. Strid pisze:

    Cóż, ja na razie na pewno się za TORa nie zabiorę, powód jest banalny – sprzęt. Może gdy na początku roku zainwestuje w nowego kompa… Ale w sumie robię to głównie dla „Mass Effect 3” więc nie wiem czy czas na TORa znajdę… Zobaczymy, tak czy inaczej ja mimo całego swojego nerdyzmu jakoś się tym nie jaram.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s