Mistrz

Posted: 12/06/2011 by misiekwolski in Uncategorized

Kategoria poświęcona informacjom uniwersyteckim wybitnie się na tę chwilę nie nadaje.

Dzisiaj w wieku 59 lat zmarł prof. Piotr Kowalski, o którym media i ludzie nauki rozpisują się, że był to „kulturoznawca, wieloletni wykładowca, od kilku lat związany z Uniwersytetem Wrocławskim […]. Profesor zajmował się głównie historią kultury i komunikacji, kulturą magiczną i ludową, teorią kultury i metodologią badań kulturoznawczych oraz kulturą popularną i krytyką kultury” (źródło).  Osoba sporządzająca newsa bezpardonowo skopiowała dossier ze strony Instytutu Dziennikarstwa, gdzie można zapoznać się z imponującym dorobkiem naukowym profesora. Wybitny naukowiec, znakomity dydaktyk, energiczny i żywiołowy, pełen ciepła, poczucia humoru, z fenomenalnym wyczuciem i podejściem, fantastyczny mentor i serdeczny człowiek. A poza tym mój promotor.

Jest coś ciężkiego w pisaniu wspomnienia o kimś, z kim tak naprawdę – licząc obiektywnie – spędziło się niewiele czasu i nie zdążyło spędzić go więcej. Sam znałem prof. Kowalskiego od roku, znajomość ta była jednak szalenie intensywna. Nie wiem, czy to kwestia podejścia samego profesora do mojej osoby, czy może pałał tą serdecznością i uwagą w jednakowy sposób do wszystkich, wiem jednak, że jeśli chodzi o mentoring, prowadzenie zażartych dyskusji na wysokim diapazonie, ścieranie i falsyfikowanie pewnych utartych (albo i nie) pojęć… w tym wszystkim prof. Kowalski upatrywał niekłamaną radość i szczerą satysfakcję. Długie, nieraz wielowątkowe szermierki słowne, jakie prowadziliśmy, ceniłem sobie niezmiernie i wiem – bo sam mi o tym powiedział – że i on widział w nich znakomitą gimnastykę intelektualną. A mieliśmy do tego dużo sposobności, wskutek błędu administracyjnego na jego seminarium zapisały się tylko trzy osoby. Prof. Kowalski mógł więc nam poświęcić całą swoją uwagę i wielokrotnie czynił temu zadość. Wiele wniósł nie tylko do mojej refleksji nad antybohaterami, ale też do krytyki wampirycznej, metodologii i podejścia do popkultury. De facto przygotowaliśmy wspólnie intelektualny i erudycyjny grunt pod moją pracę nad doktoratem. I wiele jeszcze mogliśmy zrobić.

System boloński w założeniach ma powracać do idei relacji mistrz-uczeń, stąd – absurdalnie i karygodnie skarykaturalizowana – instytucja tutora, w praktyce niewiele mająca wspólnego ze średniowiecznym, klasycznym mentoringiem. Wraz z prof. Kowalskim udało nam się jednak tę niedogodność ominąć i dzięki temu mogłem się cieszyć – obaj mogliśmy – relacją mistrzowsko-uczniowską w jej klasycznym, tradycyjnym, właściwym rozumieniu. Bez aberracji związanych z nadpopulacją studentów, deflacją nauki, schizofreniami uczelnianymi i innymi głupotami. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że prof. Kowalski był moim mistrzem. Tym bardziej będzie mi go brakować.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s