Świat bez Śródziemia, Świat bez Narnii?

Posted: 12/12/2011 by magoo8787 in Narracje
Tagi: , ,

  Jako regularny wolontariusz przy Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek doświadczam każdego roku pewnego problematycznego zjawiska. Wraz z liczbą spacerów pomiędzy stoiskami wydawców, zdecydowanie wzrasta liczba książek, na które mam szczerą ochotę. W tym roku pierwsza na liście zakupów była praca Colina Duriez Tolkien i C.S. Lewis. Historia niezwykłej przyjaźni. Nie ukrywam, że motywacją był fakt, że wydawnictwo M dało wszystkim 50% rabatu.

Nazwisko Tolkiena na okładce zwykle zachęca mnie do zajrzenia, choć specjalistą w dziedzinie nie jestem i mam za sobą jedynie lekturę Władcy Pierścieni, Hobbita i fragmentów Sillmarillionu. Nazwisko Lewisa sprawia, że z nostalgią wspominam oglądane w dzieciństwie Opowieści z Narnii (przepiękny angielski serial), które powodowały nieustanne marzenia o przejściu przez szafę celem znalezienia się w innym świecie.

Szczerze mówiąc po lekturze tej książki poczułem się trochę jak ignorant. Obu pisarzy lubię, do grudnia 2011 r. nie wiedziałem jednak, jak mocno związane ze sobą były ich biografie. Momentami Duriez daje nam wyraźnie do zrozumienia, że bez Lewisa mogłoby nie być najważniejszych dzieł Tolkiena, a bez Tolkiena – Opowieści z Narnii. Kogo drażnią wyraźne aluzje biblijne w twórczości autora przygód Zofii, Piotra, Łucji i Edwarda (oraz innych bohaterów), szczególnie w postaci Aslana, ten może podziękować właśnie Tolkienowi. Młody Lewis był niewierzący, a pod wpływem twórcy przygód hobbitów nawrócił się na wiarę chrześcijańską. Sam stał się potem gorliwym popularyzatorem religii, czego nie popierał Tolkien.

Nie będę tu streszczał całej tej opowieści, ale muszę przyznać, że jest interesująca. Jeżeli oczywiście ktoś zna dzieje przyjaźni obu panów, to być może niewiele zyska. Na pewno jednak warto zapoznać się z pracą Colina Duriez, gdyż pokazuje w ciekawy sposób, jak wiele znaczą dla inspiracji artystów inne osoby. No i niewątpliwie fascynujące jest, że dwóch szczególnie istotnych twórców literatury fantasy nawzajem napędzało swój rozwój pisarski.

 

Magoo

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s