Pieśni Ossiana

Posted: 12/15/2011 by misiekwolski in Dźwięki
Tagi: , , , ,

W 1975 roku pojawiło się wydawnictwo muzyczne projektu Ossian, w którym maczali palce tacy instrumentaliści, jak Jacek Ostaszewski, Marek Jackowski, Tomasz Hołuj czy później Wojciech Waglewski… a zwało się ono Księga deszczu. Nawiązanie do romantyzmu północy, mitycznego i mistycznego tekstu Jamesa Macphersona znanego jako Pieśni Osjana… i ogólnie sympatyczna, folkowo-średniowieczna konceptualizacja ich muzyki, połączona z dużą dozą klimatów ambientowych; to wszystko sprawiło, że lubię do tej płyty wracać. Wróciłem więc i dziś.

Księga deszczu Ossiana to wydawnictwo koncertowe, na którym wyraźnie słychać, że improwizacje i jamowanie zahaczające niemal o akustyczny industrial spotykają się z akceptacją publiczności. Słychać to wszędzie, i w Mozolnie dźwiga się w górę katedra wiosny, i w Na wiosnę setki kwiatów w jesieni księżyc żniwny w lecie, i w Bębnach… ładne toto. Nieco bardziej gitarowa, choć wciąż sympatyczna jest Wieczna pielgrzymka, motywów irlandzkich można doszukać się w Księdze deszczu i Księdze deszczu VI, klimaty orientalno-tybetańskie towarzyszą nam we Wprowadzeniu i w Cicho,cicho przemawia. Drzewa słuchają. W żadnym z tych utworów nie ma wokalu, oddajemy się nastrojowym, klimatycznym, spokojnym rytmom nieco nieokiełznanego, dzikiego, leśnego folku, którego walory relaksacyjne są nie do przecenienia. Żeby nie być gołosłownym:

Na filmikach widać też, jak wygląda okładka. Wiem, że zbyt intrygująca nie jest, ale jak na niszowy projekt muzyczny sprzed 36 lat wygląda całkiem nieźle.  Nie czuć na niej wprawdzie tak wszechobecnego w nagraniach Ossiana słowiańskiego i celtyckiego średniowiecza (jeśli można mówić o czymś takim, jak celtyckie średniowiecze), ale jest niebrzydka. Podobnie jak cała płyta. I o to chodzi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s