Ultimate Review 50: Podsumowanie

Posted: 02/18/2012 by misiekwolski in Ultimate Review
Tagi: ,

No, częściowe podsumowanie świata. Bo wiecie, mamy już 49 odsłon, więc pomyślałem, że ta okrągła stanowi znakomity pretekst, żeby podsumować to, co się działo w uniwersum Ultimate, w jakim stanie znajduje się świat i społeczeństwo. Było nie było, mamy za sobą 199 zeszytów opisujących tę rzeczywistość i jej bohaterów. Pamiętamy, jaki był punkt wyjścia, prawda? Ziemia z grubsza przypominająca nasz świat w XXI wieku. Dopiero potem zaczęło się, co się zaczęło…

Najpierw skupmy się na stanie społeczeństwa. Ze względu na fenomen superludzi i ich powiększającą się populację sytuacja tzw. naturalnych mutantów staje się coraz lepsza. Dzieje się tak nawet mimo faktu, że Magneto, który dwukrotnie już zagrażał ludzkości, był samozwańczym przywódcą homo superior. Choć na ulicach mutanci wciąż nie mają lekko, i tak jest lepiej niż było za czasów programu Sentineli. Działają dwie placówki edukacyjne mające pracować na rzecz kooperacji między ludźmi a mutantami: szkoła Charlesa Xaviera (która też jest potencjalną kuźnią kadr dla S.H.I.E.L.D.) i akademia Emmy Frost. Do tego dochodzi też szpital na wyspie Muir. To wszystko sprawia, że inni superludzie mają trochę łagodniejszy start niż na początku. Działalność sankcjonowanej przez S.H.I.E.L.D. grupy Ultimates (zarówno jawnej, jak i tajnej) przyzwyczaiła ludzi do obecności post-ludzi i chyba jedynie Spider-Man ma czarny PR. ONZ zakazuje za to eksperymentów nad superludźmi, przez co właściwie tylko USA może mieć swoich Ultimates i tylko Nick Fury oficjalnie odpowiada za środki zapobiegawcze, które mają uchronić świat od kolejnej – tym razem genetycznej – wojny światowej.

Co do bohaterów, to na ulicach mamy oczywiście Spider-Mana, w telewizji karierę robi Dr Strange, w Hell’s Kitchen – Daredevil. Jakby tego było mało,  gdzieś na świecie jest Blade i poluje na wampiry, a Chicago broni Hawk-Owl i Woody. Dużymi zagrożeniami zajmują się Ultimates, Fantastyczna Czwórka raczej ogarnia przeciwników spoza naszego świata. Istot zagrażających ludzkości nie ma teraz jednak za wiele, a większość siedzi pod kluczem. Dotyczy to na pewno Hulka, Magneto, Sinistera, Goblina, Dr. Octopusa, Kravena, Sandmana i Electro, zamknięto też pomniejszych łotrów: Gladiatora, Rhino, Ringera i Boomeranga, za kratkami znów siedzi Danny Rand, Bullseye, Punisher i Shocker, spora część Bractwa Mutantów, a także Curt Conners i wielu innych przestępców. W takim wypadku najbardziej chyba interesują nas ci, którzy mogą sprawiać kłopoty: Dr Doom, Latveriańscy, Irańscy i Chińscy dyktatorzy planujący dołączyć do wyścigu zbrojeń, Mole Man, Rhona Burchill (Czwórka jest zaskakująco mało efektywna), oczywiście Kingpin i Elektra, zapewne też Venom.

Nie można też zapomnieć o tych, co zginęli. Usuwamy z tej listy generała Rossa, ale na pewno otwiera ją Beast, zaraz za nim są John Wraith, Gwen Stacy, Justin Hammer, Czarna Kotka, Hammerhead i Nihil. Mało to czy dużo?

No i wielkie kataklizmy, które przez ten czas nawiedzały świat. Hulk i jego rozwałka. Ataki terrorystyczne Magneto, zwłaszcza inwazja na Waszyngton i próba wysadzenia elektrowni jądrowej na Florydzie. Inwazja Chitauri. Atak Zielonego Goblina na Biały Dom. Ataki Proteusa. Rozwałka nad Las Vegas. I w sumie tyle. Pozostałe pojedynki były zbyt kameralne, aby o nich mówić, ale te miały ogromny impakt. Czy będzie coś, co zdoła je przyćmić? Przekonacie się już wkrótce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s