Ultimate Review 53: Ultimate Nightmare

Posted: 02/21/2012 by misiekwolski in Ultimate Review
Tagi: , , , , ,

Nie przesadzę, jeśli powiem, że to jeden z najmroczniejszych i najwspanialszych komiksów, jakie w życiu czytałem. Gęsty, nieprzyjemny, schizofreniczny i obiecujący bardzo dużo, a co więcej – spełniający pokładane w nim nadzieje. Intryga w nim zbudowana jest iście mistrzowska i niesamowicie trzyma w napięciu, ale czego innego spodziewać się po Warrenie Ellisie?

   

   

Przez świat przetacza się nagle fala elektromagnetyczna, przejmująca kontrolę nad wszystkimi urządzeniami do komunikacji i doprowadzająca do szału wszystkich telepatów na Ziemi. Transmitowane są okrutne, naturalistyczne obrazy umierających światów, zapowiadające rychły koniec i zagładę także naszej planety. Panika ogarnia wszystko i wszystkich, dochodzi do masowych samobójstw, nikt niczego nie może ogarnąć. Charles Xavier wysyła Marvel Girl, Colossusa i Wolverine’a w miejsce, z którego pochodzi sygnał, wierząc że jego źródłem jest młody i zrozpaczony mutant. W to samo miejsce leci też Nick Fury z Kapitanem Ameryką, Czarną Wdową i byłym naukowcem wojskowym, Samem Wilsonem. A ich celem jest miejsce, w które sto lat wcześniej uderzył meteor tunguski…

Gdy miejskie legendy i teorie spiskowe są kreatywnie wykorzystywane w takich historiach, to jest to tylko dowód na zmyślność scenarzysty. Swoje dodaje też rysownik, Trevor Hairsine (którego raz zastępuje Steve Epting), znakomicie ukazując klimat zamknięcia i degrengolady w tajnym sowieckim ośrodku zbudowanym w miejscu impaktu meteoru. Przez kolejne karty bohaterowie przedzierają się tunelami wyciągniętymi niby z koszmaru, w centrum których znajduje się źródło niepokojącej transmisji. Równocześnie sami są sprowadzani do ostateczności, gdy ciężka atmosfera sowieckiego więzienia i im się udziela.

Warto zauważyć, z jakim cynizmem Nick Fury podchodzi do sytuacji, ale też jak bardzo jest zdeterminowany, by zakończyć sprawę. Wtóruje mu nowy bohater, Sam Wilson, genialny inżynier, który szuka alternatywnych (prawie New Age’owych) metod pomagania żołnierzom na polu bitwy, czym zyskuje sobie aprobatę Kapitana Ameryki. Ten zresztą – widząc, że to lęk Rosjan przed projektem amerykańskiego superżołnierza doprowadził do całego tego koszmaru – bardzo zbliża się do Sama. Wilson jest charyzmatyczny, chłodny, myśli niekonwencjonalnie i ewidentnie stanowi wartościowy dodatek do drużyny. To zresztą dzięki jego analitycznemu myśleniu Ultimates udaje się dojść tak daleko.

A gdzie wchodzą? Do chyba najbardziej mrocznych zakamarków sowieckiej przeszłości, w miejsce, gdzie eksperymentowano na ludziach, chcąc powtórzyć sukces prowadzący do powstania Kapitana Ameryki. W rezultacie powstało kłębowisko potworów i okrutnych, ale cierpiących istot, z którymi walka bardziej przypomina przedzieranie się przez koszmarne wizje szaleńca niż regularną walkę. A źródłem wszystkiego jest… rany, chciałbym Wam powiedzieć, ale to wszystko zepsuje. Powiem jedynie, że w finale okazuje się, iż cała tragedia stanowi tylko zapowiedź większego, o wiele większego zła, które nieuchronnie zbliża się do Ziemi.

Nadciąga pożeracz światów, niszczyciel życia, antymesjasz, uncreator. Gah Lak Tus.

No. No escape. No escape. It comes. And there’s no escape. All the stars go out. You are already dead. It comes and you are all dead. We are all dead. Listen. There is only death for you. 

Reklamy
Komentarze
  1. LV pisze:

    Komiks byl naprawde niezly, a po twoim opisie mam wrazenie, ze jest jeszcze lepszy niz mi sie pierwotnie wydawalo. Sugerowalbym w tym poscie zmienic jedno slow… z uncreator na ANTYKREATOR… bo kloci sie takie wpychanie angielskiego slowka w calkowicie polskie zdanie.

    Also bylem zaskoczony tym co znalezli w samym centrum kompleksu. Nie spodziewalem sie, ze zrodlo sygnalu pochodzi od tego konkretnego jegomoscia. Skoro zbliza sie Gah Lak Tus to spodziewalem sie kogo innego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s