Ultimate Review 69: Ultimate Spider-Man: Silver Sable

Posted: 06/12/2012 by misiekwolski in Ultimate Review
Tagi: , , ,

Dwusetny wpis. Szaleństwo. Z tej okazji będzie trochę o Spider-Manie. Bo każda okazja jest dobra, żeby popisać o Spider-Manie.

   

   

Silver Sable to najemniczka, której życie nie rozpieszczało. Ostatnio została wynajęta przez niejakiego Donalda Roxxona, właściciela farmaceutycznej superkorporacji, by schwytać i przyprowadzić jej Spider-Mana. Roxxon podejrzewa, że Pająk ma coś wspólnego z atakami na jego firmę (bo co najmniej dwa z nich udaremnił). Dzika Banda Silver Sable przez pomyłkę łapie jednak… Flasha Thompsona. A to dopiero początek zadymy…

Sprawny i umiejętnie prowadzony komiks. Przez sporą część historii towarzyszymy ekipie Silver Sable, śledzimy jej próby zbliżenia się do Spider-Mana, jej porażki i sukcesy. Sable to profesjonalistka, jednak gdzieś z tyłu czaszki pobrzmiewa jej przyzwoitość, a także ideały, odziedziczone po ojcu – zapamiętałym tropicielu nazistów. Profil psychologiczny Sable jest dzięki temu pełny, konsekwentny, wiarygodny… ale to w sumie zawsze było mocną stroną tej postaci, również w uniwersum 616. Co więc jeszcze oferuje nam ten komiks?

Kilka sympatycznych (no, mniej lub bardziej) powrotów, nawiązań i postaci. Pojawia się Vulture, czyli Blackie Drago, nowa postać niewiele mająca wspólnego ze swoim odpowiednikiem z Ziemi-616 i jako taki niewiele wnosząca, a w gruncie rzeczy jedynie wpisująca się w szereg dziwacznych superprzestępców. Rosyjski mutant-najemnik, Omega Red, to kolejna postać w tej ekipie. Wspomniana jest też postać Gladiatora, który przewinął się gdzieś w tle kilka zeszytów temu. Co jednak ważniejsze, po kilku sznurkach możemy dotrzeć do osoby odpowiedzialnej za ten wysyp dziwolągów… ale nie chcę zdradzać za dużo.

Powrotów i nawiązań jest oczywiście więcej. Znów spotykamy Sharon Carter, agentkę S.H.I.E.L.D. tym razem bardzo blisko współpracującą z zapracowanym i tak Nickiem Fury’m. Pojawia się Tony Stark, który właściwie siedzi w Triskelionie bez większego celu (kto zarządza jego firmą, jeśli on cały czas kręci się wokół superbohaterów, tak w ogóle?) i czeka na dyrektywy Fury’ego. Co jednak najciekawsze, pojawia się… Wrecking Crew. Tak tak, ekipa, która w wersji 616 stanowi jedną z najbardziej zapamiętałych grup superprzestępców, tutaj zajmuje się… sprzątaniem po zadymach wywoływanych przez superbohaterów. Gdy Hulk rozwala miasto, Wrecker i reszta przyjeżdżają, żeby ogarnąć temat. Gdy Omega Red ze Spider-Manem walczą w dokach, ta sama ekipa po nich sprząta. Ewidentnie chłopaki są finansowani przez rząd. A Mark Bagley dopilnował, żeby ich wizerunek w wersji Ultimate ładnie korespondował z oryginalnym… choć bardziej na zasadzie easter egga.

Co zaś u Petera Parkera? Spotyka się z Kitty Pryde, próbuje ustabilizować relacje z Mary Jane, obie zresztą usiłują go wspierać, kiedy czuje się coraz bardziej zaszczuty. Ma bowiem ku temu powody; S.H.I.E.L.D. go monitoruje (pamiętacie, że Nick Fury nosi się z zamiarem pozbawienia Petera jego mocy?), wszyscy wiedzą, że Spider-Man chodzi do jego liceum i mieszka w jego okolicy, więc gdy tylko Flash – złapany przez Dziką Bandę Sable – ucieka i informuje o wszystkim media, nagonka na Spider-Mana rozkręca się na całego. Swoją drogą sam Flash – który naprawdę ma na imię Fred – jest największym beneficjentem całej sytuacji, jego historia rozkręca bowiem szeroko pojętą zadymę medialną (z czego do rozpuku śmieje się Wolverine). Ciocia May, która ewidentnie od jakiegoś czasu cierpi na lęk przed chaosem powodowanym przez Spider-Mana, wreszcie jawnie dookreśla swoje uczucia względem tajnej tożsamości swojego siostrzeńca. Ewidentnie jednak świat wokół Petera Parkera robi się coraz ciaśniejszy…

Co będzie dalej? Nick Fury ma ewidentnie własne plany wobec Petera; Donald Roxxon i jego firma też są zbyt dużym graczem, żeby teraz zniknąć. Coś się kroi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s