Ultimate Review 75: Raport o stanie świata

Posted: 08/17/2012 by misiekwolski in Ultimate Review
Tagi: ,

Ostatnio w uniwersum Ultimate wydarzyło się tak dużo, że aż ciężko się w tym połapać, a długie przerwy w aktualizacjach bloga mogły ten chaos jedynie pogłębić. Postanowiłem więc pokrótce – wzorem wpisu nr 50 – streścić Wam, jak się sprawy na Ziemi-1610 mają, żeby potem nie było z tym problemów.  No to jedziemy.

Sytuacja mutantów zasadniczo się nie zmieniła, nadal nie ma żadnych oficjalnych restrykcji wobec nich, a resocjalizacją i pracą na rzecz tolerancji zajmują się Instytut Charlesa Xaviera i Akademia Jutra Emmy Frost. Wielu mutantów czuje się jednak wciąż zagrożonych i zbiera się w grupy wzajemnego wsparcia, a nawet straże sąsiedzkie. Niektóre państwa – jak Genosha – wciąż traktują mutantów jako osobników niższej kategorii. Instytut Xaviera nadal dzieli się na szkołę w Westchester i szpital na wyspie Muir, nie jest już jednak kuźnią kadr dla S.H.I.E.L.D., która po incydencie z Lorną Dane zerwała kontakty z X-Men. Xavier zbiera drużynę beta, tajnych X-Men, których pierwszym członkiem jest Syndicate.

W skład X-Men wchodzą: Cyclops, Marvel Girl, Colossus, Wolverine, Shadowcat, Nightcrawler, Iceman, Dazzler i Storm. Pojawiła się również Rouge, która przez jakiś czas była na gigancie, działając na własną rękę przeciwko kontrolowanej przez mutantów firmie Fenris.

W Akademii Jutra znajduje się Havok, Sunspot, Cannonball, Polaris, Doug Ramsey, Northstar i Angel (który został wydalony z X-Men).

Ultimates po III wojnie światowej odeszli spod kurateli rządowej i przeszli pod skrzydła finansowe Stark Enterprises. Na chwilę obecną do drużyny należą: Kapitan Ameryka, Thor, Iron Man, Wasp, Quicksilver, Scarlet Witch, Hawkeye. S.H.I.E.L.D. zamknęło na jakiś czas program Rezerw Ultimates, pod dowództwem Nicka Fury’ego znajdują się więc jedynie Falcon, Karma, dr Brankin i jego zespół oraz Betty Ross, a także – nieoficjalnie – Elijah Stern. Trudno na tym budować bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych, Fury będzie więc musiał kombinować, jak wpływać na światową politykę bez superludzi. Tymczasem w Europie działa Europejska Inicjatywa pod wodzą Kapitana Brytanii.

Co do bohaterów, topoza Ultimates  na ulicach mamy Spider-Mana, Moon Knighta, Shanga-Chi i Iron Fista, w telewizji karierę robi Dr Strange, w Hell’s Kitchen – Daredevil. Jakby tego było mało, gdzieś na świecie jest Blade i poluje na wampiry, a Chicago broni Hawk-Owl i Woody, gdzieś w oddali do siebie dochodzi Kapitan Mahr Vell, Fantastyczna Czwórka wyszła spod klosza, zajmuje się jednak zagrożeniami z innych światów. A tych robi się coraz więcej; po zagrożeniu ze strony zombie dla wszystkich stało się jasne, że równoległe rzeczywistości też mogą być niebezpieczne. Na wolności pozostaje Hulk, Magneto wraz z wieloma nowymi wyznawcami też – niezauważony przez nikogo – buduje swój przyczółek. Zagrożeniem cały czas są dyktatorzy z krajów drugiego i trzeciego świata oraz Namor, potencjalnie mogą nimi być Nieludzie na księżycu, na wolności wciąż znajduje się Kingpin oraz Venom. Gdzieś poza zasięgiem naszych oczu działa organizacja A.I.M., gdzieś wciąż też jest dr Tarleton. Nie można zapomnieć też o Mole Manie i Rhonie Burchill. Za kratkami siedzą jedynie Hank Pym, Sinister, Zielony Goblin, Dr. Octopus, Kraven, Sandman i Electro, zamknięto też pomniejszych łotrów: Gladiatora, Rhino, Omegę Red, Vulture’a, Ringera i Boomeranga, za kratkami znów siedzi Bullseye, Punisher i Shocker (po raz drugi), spora część Bractwa Mutantów, a także Curt Conners i wielu innych przestępców. Nie wiadomo, co z wojownikiem imieniem Arcade ani Dziką Paczką Silver Sable.

Nie można też zapomnieć o tych, co zginęli. Na listę po namyśle i w ramach samowolki pozwoliłem sobie wpisać generała Rossa, który miał małe cameo w Budynku Baxtera, ale potem nigdzie się nie pojawił, więc możemy założyć, że to inny Ross albo ktoś się pomylił. Tak więc na tej liście znajdują się Ross, Beast, John Wraith, Gwen Stacy, Justin Hammer, Hammerhead (jednak zginął później), Nihil, Harry Osborn, Gambit, Czarna Wdowa, Elektra, Crimson Dynamo, Abomination, Schizoid Man, Loki, rodzina Clinta Bartona, Deathstrike, pułkownik Abdul Al-Rahman, Hurricane, część Rezerw Ultimates, Mojo Adams, Moondragon, Dima, wielki radioaktywny potwór i Warlock. Dr Doom został przeniesiony do innego wymiaru, ale może wrócić. Do tego niezliczone ofiary Hulka, Liberatorów, Hobgoblina, wyznawców Gah Lak Tusa i wielu innych. Lista się rozrasta…

No i wielkie kataklizmy, które przez ten czas nawiedzały świat. Przypomnijmy, do tej pory były to: Hulk i jego rozwałka. Ataki terrorystyczne Magneto, zwłaszcza inwazja na Waszyngton i próba wysadzenia elektrowni jądrowej na Florydzie. Inwazja Chitauri. Atak Zielonego Goblina na Biały Dom. Ataki Proteusa. Rozwałka nad Las Vegas. Teraz doszły: pojedynek Spider-Mana z Hobgoblinem, fala samobójstw po emisji przekazu z Tunguski, walka z Kree, obrona przed Gah Lak Tusem, atak terrorystyczny na pierwsze płazy, walka z Namorem, ataki prewencyjne na Bliski Wschód, III wojna światowa. A to dopiero początek, dalej będzie znacznie mroczniej…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s