Ultimate Review 83: Ultimate X-Men Annual: Breaking Point

Posted: 09/04/2012 by misiekwolski in Ultimate Review
Tagi: , , ,

Miałem pisać tę notkę tydzień temu (ponad), ale różne sprawy różnie kierują naszymi losami, skutkiem czego powstał poślizg. Już nadrabiam, i w tym tygodniu pojawią się co najmniej trzy wpisy, może więcej. A jest o czym pisać, bo u X-Men… cóż, dużo się dzieje. Ale to dla nas nie pierwszyzna.

Gdy Alison budzi się ze śpiączki, obserwujący ją Nightcrawler w instynktownym odruchu uprowadza ją ze szpitala mówiąc, że szkoła została zaatakowana, a oni muszą się ukrywać. Problem w tym, że nic takiego nie miało miejsca. Gdy więc X-Men odkrywają, że ich towarzyszka została porwana, konfrontacja z Kurtem wydaje się być nieunikniona…

Kurt Wagner a.k.a. Nightcrawler wielu fanów ma, zarówno w wersji 616, jak i innych wariantach, ze szczególnym uwzględnieniem serialu X-Men Evolution. W uniwersum Ultimate jednak był on jak dotąd graczem drużynowym, ciekawie i poprawnie zarysowanym, jednak zawsze w kontekście innych bohaterów. Dopiero Kirkman wysunął tę postać na pierwszy plan, robiąc z niego postać beznadziejnie zakochaną w Dazzler, a w dodatku będącą zagorzałym… homofobem. Do tego dochodzi mimo wszystko mroczna przeszłość w Weapon X, która u innych postaci – jak chociażby Wolverine czy Rogue – wywoływała różne problemy osobowościowe. Nightcrawler jak dotąd pozostawał poza tym. Aż do tej chwili.

Kurt ma totalne problemy z akceptacją, które sprawiają, że nie jest w stanie ogarnąć faktu odejścia Angela i homoseksualizmu Colossusa, czyli de facto utraty dwóch najbliższych przyjaciół w zespole. Projektuje na Alison zainteresowanie outsiderami i dziwadłami, stąd jego pochopne, mało rozważne i bardzo łatwe do przejrzenia – przynajmniej przez Wolverine’a i Profesora X – działania: porwanie Dazzler ze szpitala i trzymanie jej w jaskini. Profesor X czując się odpowiedzialnym za Alison, a jednocześnie wiedząc, że Nightcrawler może mieć pomieszane w głowie przez Weapon X, aranżuje konfrontację, która nie wypada pomyślnie…

Obok tego wszystkiego mamy jednak inne ciekawostki: Xavier wita Rogue w drużynie (trochę późno, wszak jest ona z X-Men już kilka dobrych tygodni, ale niech tam), ta z kolei traci powoli moce przejęte od Gambita i odzyskuje własne. Charles i Logan mają ponadto rozmowę o pobycie Wolverine’a w drużynie, która ewidentnie pokazuje, jak – mimo wspólnych celów – obaj mają do siebie daleko. Wreszcie Profesor X pozywa szpital, bo nie upilnowali Dazzler. Ale to drobnostka.

Jak to się kończy? Co tu dużo kryć, Nightcrawler jest niestabilny, a Dazzler – rozzłoszczona całą sytuacją – opuszcza drużynę. Dla X-Men nastają więc ciężkie czasy… A jakie? O tym już niedługo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s