Ultimate Review 87: Ultimate X-Men: Cable

Posted: 09/14/2012 by misiekwolski in Ultimate Review
Tagi: , , ,

To jak, gotowi na kolejny przełom?

 

 

Po wyczynach Kurta i odejściu Dazzler w szkole Xaviera zapanował pozorny spokój, jest jednak jedynie cisza przed burzą. Oto bowiem pojawia się nagle tajemniczy, uzbrojony po zęby mężczyzna, którego cel jest jeden: zabić Charlesa Xaviera. Gdy jednak X-Men stają mu na drodze, ów napastnik zmienia plany: porywa Jean Grey i godzi się wymienić ją tylko za Xaviera. X-Men stają przed trudną decyzją, tym bardziej, że zamachowiec jest nieprzewidywalny i skrywa straszliwą tajemnicę…

No dobra, może nie taką straszliwą: oto bowiem Cable – bo cały czas o nim mowa – przybył z przyszłości, w której nastąpił jakiś kataklizm. Jest tylko jeden sposób, żeby ocalić Ziemię: przenieść się w przeszłość i zabić tego, który zagrażał światu: a jest nim Charles Xavier. Równolegle z Cable’em do teraźniejszości przybywa podległa mu grupa uderzeniowa oraz człowiek, który ma zamiar go powstrzymać, wciąż bowiem wierzy w marzenie Profesora X. Tym kimś jest Bishop, który wprawdzie z początku nie zyskuje zaufania drużyny, sprawdza się jednak w chwili ostatecznej konfrontacji z Cable’em.

Fabuła jak z Terminatora, ale da się to przełknąć, bo cały setup jest nieźle przemyślany. Mamy bowiem infantylnego wciąż Icemana i związaną z nim Rogue, która jednak znów cierpi z powodu swoich wysysających życie mocy. Tym samym ich związek jakby się rozpada i Bobby wyładowuje swoją frustrację, grając na Xboxie. Kitty coraz gorzej czuje się w szkole, zapewne przez rozpad związku ze Spider-Manem, choć ta kwestia nie jest powiedziana wprost (a tak naprawdę scenarzyści nie wiedzieli konkretnie, które wątki są które i w jakim stopniu ich fabuły się ze sobą łączą, więc zakończenie tej relacji nie do wszystkich dotarło na czas). Storm wraca do pisania swojej opowieści, tym razem w formie dramatu. Jean zostaje przez Profesora X nakłoniona do noszenia ogranicznika mocy, który Xavier dostał od Fury’ego. Sam Nick nie dość, że wykorzystuje pośrednictwo Quicksilvera (widać związki S.H.I.E.L.D. z Ultimates nie zostały aż tak drastycznie zerwane), to jeszcze ewidentnie stara się pomóc Xavierowi w opanowaniu problemów związanych ze szkołą. Zajście z Magicianem musiało uświadomić mu, jak bardzo X-Men są potrzebni i jak blisko powinien ich przy sobie trzymać, nawet pomimo niefortunnego zajścia z uczniami Akademii Jutra.

Wracając jednak do samej drużyny, to jej członków trawią wciąż inne problemy. Nightcrawler jest pogrążony w otchłani własnej rozpaczy i znajduje się absolutnie poza kontrolą. Wolverine cały czas jest gnębiony sytuacją życiową i brakiem wspomnień o swojej rodzinie, co zresztą bezpardonowo wykorzystuje Cable, żeby go rozproszyć.  Cable jest bowiem faktycznie przybyszem z przyszłości, a tak naprawdę – pozbawioną czynnika samogojącego – inkarnacją Wolverine’a.

W finałowej walce z X-Men Cable’a wspomaga czworo innych mutantów z przyszłości: wielki i silny Hammer, strzelający swoimi ramionami Kane, wojownicza Domino i mój faworyt: zamieniający się w niedźwiedzia Grizzly. Razem wypowiadają X-Men bezpardonową walkę, po stronie mutantów Xaviera staje jednak Bishop, który ewidentnie ma jakieś porachunki z Cable’em. Konflikt i napięcie wokół niego są ewidentne, a całość sprawia, że dochodzi do elektryzujących wyznań. Oto na przykład Charles Xavier mówi Cyclopsowi, że jest zakochany w Jean, czym podważa swój autorytet jako mentora. To wkrótce może doprowadzić do szokujących zmian w zespole i wszyscy to odczuwamy, dopóki nie dzieje się to, czego wszyscy się obawialiśmy. Cable’owi udaje się – za cenę własnego życia – zabić Profesora X.

I bez dwóch zdań, to jest prawdziwy przełom, oto bowiem cała drużyna zostaje bez ich fundatora i mentora. Robert Kirkman, który jak dotąd był scenarzystą raczej kameralnym, teraz sprowadza prawdziwe trzęsienie ziemi (szkoda, że rysownicy, Ben Oliver i Yannich Paquette, nie potrafią wyciągnąć z tej opowieści prawdziwego wizualnego potencjału). A co będzie dalej? Jaki los spotka mutantów? Co planuje Bishop? Gdzie Profesor X wysłał przed śmiercią Syndicate’a? Czytajcie dalej…

P.S. Do tej historii dołączona jest krótka opowieść o Akademii Jutra pt. Extracurricular, w której genialny informatyk Doug Ramsey usiłuje zacieśnić więzy ze swoimi mutanckimi przyjaciółmi, Havokiem, Cannonballem i Sunspotem. Ci jednak za plecami Emmy Frost wychodzą nocą na miasto walczyć z przestępczością i nie chcą mieć wokół siebie pozbawionego mocy Ramseya… ot taka historyjka. Napisał ją Sean McKeever, a – całkiem ładnie – narysował Mark Brooks.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s